Geçmiş Değişir Mi?

İnternette ünlü sosyolog Zygmunt Bauman’ın mutluluk üzerine konuştuğu kısa bir video vardı. Bu video’da Alman şair Goethe’ye mutlu bir hayat yaşadın mı diye sorulduğunu anlatır Bauman. Goethe evet, mutlu bir hayat yaşadım der. Hemen ardından ise ekler: ‘ama tek bir mutlu haftamı dahi hatırlamıyorum diye.’

Bu sohbette hayatın uzun bir süreç olduğuna vurgu yapılır. Ben de durduğum noktadan geriye dönüp bakınca ve tüm yaptıklarımı yargılayınca anlıyorum ki hayat neticelenmemiş ve henüz hakkında hüküm verilmemiş bir film. Yaptıklarınız, söyledikleriniz, tercihleriniz, niyetleriniz… tüm ömrünüzde yaptıklarınızın iyi mi kötü mü, doğru mu yanlış mı olduğuna yanıt vermeniz aldatıcı. Bir filmden replikle süslersek: ‘Zaman, en iyi yazardır. Her zaman mükemmel sonu yazar.’

Öyleyse geçmiş geçmişte kalmaz. Geçmiş henüz hükmü verilmemiş bir davadır. Nereye düşeceğini yolculuk bitince anlarsınız. Bir de zamanın algıdan ibaret olduğunu da eklemek gerekli. Zamanın üstüne çıkıp yukarıdan aşağıya baktığımızda bir bütünlük görürüz.

Sürece anlamı katan sonuç. Verdiğiniz kararlar ve yaptıklarınız… Sonuç iyiyse doğrudurlar, sonuç kötü ise yanlıştırlar. Zaten öyle olmalı diyeceksiniz ama sonuç her zaman kararlarınızla ve yaptıklarınızla doğrudan ilişkili de olmayabilir.

Yani; Geçmişteki pişmanlıklarınız ve gurur duyduklarınız… Belki ilerde yer değiştirebilirler.

Not: Bu konuda Lao Tzu’nun ‘ihtiyar adam ve atı’ ile ilgili bir hikayesi vardır. Neticelenmeyen işler hakkında henüz karara varmanın hata olduğuna işaret eder. O hikaye anlattıklarımı çok daha güzel ifade eden bir örnektir.

Editör Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.