Günde Kaç Yumurta Yemeli?

Kahvaltı atlanılmaması gereken önemli bir öğün. Yalnız çoğu insan kahvaltıda kolesterol ve doymuş yağ oranı nedeniyle yumurta yiyip yememe konusunda kararsız kalabiliyor. Cleveland Clinic’te yayımlanan bir yazıda işte bu soruya uzman eşliğinde yanıt arandı. Yumurta tüketimi konusunda kalp rahatsızlığı olanların daha hassas davranması gerektiği ise yazının başında vurgulanıyordu.

Haftada Kaç Yumurta Tüketilebilir?

Haftada kaç yumurta yenilebileceğine dair güncel bir öneri bulunmamakta. Araştırmalar gösteriyor ki doymuş yağda LDL (kötü) kolesterol diyet kolesterole göre daha fazla bulunuyor.

Söz konusu yazıda yumurtanın beyazının masum ve iyi bir protein kaynağı olduğuna vurgu yapılırken yumurtanın sarısında ise kaçınılması gereken kolesterol ve doymuş yağ bulunduğu belirtiliyor.

Eğer kalp rahatsızlığınız veya kolesterolünüz varsa yumurta sarısı tüketiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı şekilde kırmızı ette veya diğer kaynaklarda bulunan kolesterole dikkat edilmesi gerektiği gibi.

2013 yılında Amerikan Kardiyoloji Kolejinin yayımladığı rehbere göre LDL (kötü) kolesterolünüzü düşürmeniz için aldığınız kalorilerdeki doymuş yağ oranı yüzde 5’i, 6’yı geçmemeli.

YUMURTA NASIL PİŞİRİLMELİ?

yumurta nasıl yenmeli

Yumurta hazırlanırken onun pişirilme şekline de dikkat edilmesi gerektiği söylenmektedir. Yumurtayı kızartırsanız eklediğiniz yağ almış olduğunuz doymuş yağ miktarınızı artıracaktır. Suda yumurtayı haşlama şeklinde olan pişirme şekli genellikle tavsiye edilen pişirme şekillerinden biridir. Bunun dışında kabuksuz olarak (poşe) yumurtanın kaynar suya atılması ile pişirilmesi de tavsiye edilen bir diğer pişirme yöntemidir.

Son olarak sodyum diyeti açısından yumurtaya tuz eklenmemesini tavsiye eden uzman bir çay kaşığı tuzun günlük vücudun ihtiyaç duyduğu miktara karşılık gelmektedir.

Not: Bu yazıda yer alan önerilerin kaynağı için tıklayınız.

Editör Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.