En Kötüsü O Korku

Breaking Bad dizisinde hayatına odaklandığımız Walter White dizinin bir yerinde şöyle söylüyor: ‘”Tüm hayatımı korkarak yaşadım. Olabilecek şeylerden korkarak, olmayacak şeylerden korkarak. Elli yılımı böyle geçirdim. Sabahın 3’ünde kendimi hala uyumamış buluyordum. Ama biliyor musun? teşhis konulduğundan beri çok rahat uyuyorum ve sonra fark ettim ki en kötüsü o korku. Gerçek düşman o.”

Breaking Bad
Walter White

Hayatımıza yön veren güçlü bir hissiyat korku. Atabileceğimiz adımların, geceleri uykularımızın, görmezden geldiğimiz fırsatların katili. Söylemeye cesaret edemediklerimizin, dalgınlığımızın, vazgeçişlerimizin, tutukluğumuzun ise sebebi. Bizi biz olmaktan alıkoyan belki de en büyük engel.

Zihnimizde çok fazla soru var. Bilinmeyenler bizi boğuyor. Hayali varlıklar köşe kapmaca oynarken aklımızın gizli kapaklı köşelerinde bizler yaşamaya odaklanamıyoruz. Zaman akıp giderken, korkularımızın zincirleri daha da kalınlaşıyor. Bizler esir onlar gardiyan oluyor. Korkularımız ne kadar gerçekçi ne kadar sahte bilemiyoruz. En büyük gücü de buradan geliyor belki. Korkular bize bizden yakın yabancılar. Hem zihnimizin en derin köşelerinde fink atıyorlar hem de karanlıkta kalıyorlar. Onları tanısak belki rahatlayacağız ama bu mümkün görünmüyor. Çok fazla bilinmeyen var, çok fazla geleceğe dair endişe. Hastalık, işsizlik, kaybetme korkusu…

İnsanoğlunun en eski ve en büyük savaşlarından biri. İnsan ve korkuları… ve tıpkı Walter White’ın dediği gibi: ‘En kötüsü o korku’ belki de.

Editör Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.